Araştıran,okuyan,soran soruşturan 2 çocuklu annenin işinize yarar,hoşunuza gider, ilginizi çeker dedikleri...

12 Nisan 2012 Perşembe

Çocuğunuzla Kitap Okuyun

Uzmanlar birlikte kitap okumanın çocuğumuzla kaliteli zaman geçirmenin en etkili yollarından birisi olduğunu söylüyor. Çocuk kitabı yazarları çocuklarla kitap okuma konusundaki düşüncelerini “Parents” dergisi okuyucularıyla paylaştı.

ERKEN YAŞTA BAŞLAYIN

Yazar Samantha Vamos kitaplarla sizin aracılığınızla ilişki kurmanın çok küçük yaşta çocuklarda bile olumlu etkiler yarattığını söylüyor.
Vamos şöyle konuştu: “Biz oğlumla kitap okumaya başladığımızda boyu benim belime bile gelmiyordu. Biz kitap okurken seslerimizi duyması, dilinin gelişimi açısından büyük önem taşıyordu.”

KİTAP OKUMAYI EĞLENCEYE DÖNÜŞTÜRÜN
  
“Bebeğinizle içgüdüsel olarak oyun oynamak istersiniz. Örneğin 'vücudumuz' konulu bir kitap okuyorsanız kelimeleri onun vücudunda göstererek kitap okumayı oyuna dönüştürebilirsiniz.” Bu sözler bebek kitapları yazan Karen Katz’a ait.

OKUMAYA MÜZİK KATMAK

Uzmanlar çocuğunuza bir kitap okurken kelimeleri heceleyerek bir şarkı gibi mırıldanmanızı tavsiye ediyor.

KOMUTLAR;

Yazar Katz kitap okuma aktivitesini düzenli bir hale getirdikten sonra çocuğa “Kitabı aç”, “Sayfayı çevir” gibi komutlar verilebileceğini söyledi. Komutları doğru şekilde yerine getirirse arkasından ona “Aferin” denmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

DOKUNARAK OKUMAK

Bebekler etraflarındaki objeleri çoğu zaman dokunarak keşfeder. Uzmanlara göre dokunarak hissedebilecekleri değişik yüzeylere sahip kitaplar çocukların ilgisini fazlasıyla çekiyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder