Araştıran,okuyan,soran soruşturan 2 çocuklu annenin işinize yarar,hoşunuza gider, ilginizi çeker dedikleri...

13 Mayıs 2012 Pazar

Çocuklar Gülerek Uyansın…

HUGGIES DryNites®’la HER ÇOCUK ARTIK GÜLEREK UYANABİLECEK!!!
 DryNites® ve Türk Çocuk Ürolojisi Derneği, gece alt ıslatma problemi yaşayan çocukları ve ailelerini, “DryNites®’LA ÇOCUKLAR GÜLEREK UYANSIN“ projesi ile bilinçlendiriyor…

Huggies’in gece alt ıslatma problemi yaşayan çocuklar için ürettiği emici gece külodu DryNites® bir bilinçlendirme projesi başlattı. DryNites®, Türk Çocuk Ürolojisi Derneği işbirliği ile başlattığı proje ile sorun yaşayan çocukları ve onların ailelerini bilinçlendirmeyi hedefliyor. Proje kapsamında www.cocuklargulerekuyansin.com bir paylaşım platformu olarak açıldı.

Birçok çocuğun ve ailelerinin konuşulmayan ortak bir sırrı var:  “Enürezis Noktürna” Enürezis Noktürna yani “Gece Yatak Islatma Problemi” 4-12 yaşındaki her 5 çocuktan 1’inde görülüyor. Uykuda “istem dışı idrar boşaltması” rahatsızlığı yaşayan çocukların %99’u 15 yaşına kadar bu sorunu atlatıyor. Ancak uzun sürebilen bu rahatsızlık onları da ailelerini de sıkıntıya sokuyor. İyi uyuyamama, suçluluk duygusu, utanma en basitinden yaşananlar…  İdrar torbasının kapasitesi, belli bir hormonun eksikliği veya genetik sebeplere bağlı olabileceği gibi farklı fizyolojik faktörler de bu soruna neden olabiliyor. Sorunun üstesinden gelmek konuşmamakla mümkün olamıyor. Esas sebebi anlayıp doğru tedaviyi uygulamak üzere mutlaka bir uzmanla görüşmek gerekiyor. Ayrıca bu süreçte aile fertlerinin anlayışlı olması da büyük önem taşıyor.

Türk Çocuk Ürolojisi Derneği ve emici gece külodu DryNites’ın başlattığı ve gazeteci, yazar, anne Pınar Reyhan Özyiğit’in sözcülüğünde yürütülen “Çocuklar Gülerek Uyansın” projesi, toplumu bu konuyla ilgili bilgilendirmeyi ve bu çok yaygın sorunu paylaşmayı hedefliyor. Sonuç olarak bu rahatsızlığı taşıyanları veya çevresinde yaşayanları hekimlere ve doğru tedaviye yönlendirmek amaçlanıyor.

www.cocuklargulerekuyansin.com tüm çocukların yüzünün gülmesini isteyenlerin buluşma noktası… Konuyla ilgili Pınar Reyhan Özyiğit’in yazıları yer alacak, bu sorunu yaşayanların deneyimleri paylaşılacak... Konuyla ilgili herkesin sorabileceği soruları Prof. Dr. Serdar Tekgül’ün yanıtlayarak aydınlatacak. Tekgül, sorunun sebepleri ve hayatı kolaylaştıracak yöntemler konusunda aydınlatıcı bilgiler verecek.

Emici gece külodu DryNites, uzun sürebilecek tedavi sürecinde çocuğun dinlendirici bir uyku uyumasını sağlayan yardımcı bir koruyucu olarak Çocuklar Gülerek Uyansın projesini başlatıyor ve destekliyor. Proje herkesin desteğine açık, önemli olan bilgiyi paylaşmak bu sorunun çok vakit kaybetmeden üstesinden gelinmesi için bilgilenmek…

Tüm çocuklar güzel günler, geceler yaşasın… Çocuklar Gülerek Uyansın!

Hastalık hakkında Türkiye genelini bilinçlendirmeye yönelik olarak başlatılan “DryNites®’la Çocuklar Gülerek Uyansın“ projesi için daha önce de bir broşür hazırlanmıştı. Broşür hem birçok aileye hem de kongreler aracılığıyla hekimlere ulaştırılmıştı. Erdil Yaşaroğlu’nun komik ve eğitici karikatürleri ile renk kattığı broşür, komik ve eğitici anlatım dili ile gece alt ıslatma problemi (Enürezis Nokturna)’ya yönelik birçok faydalı bilgi içeriyor.

1 yorum:

  1. Blogunuzu yeni keşfettim ve hemen takibe aldım.Çok başarılı bir blog:))
    Bende sizi benimkine bekliyorum.
    http://komirra.blogspot.com/

    YanıtlaSil