Araştıran,okuyan,soran soruşturan 2 çocuklu annenin işinize yarar,hoşunuza gider, ilginizi çeker dedikleri...

29 Aralık 2010 Çarşamba

Orta Kulak İltihabına Antibiyotiğin Etkisi Azmış :-(((Orta kulak iltihabına antibiyotiğin etkisi azmış :-((( Şimdi neden üzüldün? diyeceksiniz.Geçen seneden beri en az 7-8 kez (belki de daha fazla) orta kulak iltihabı geçiren kızım, hiç ama hiç istemesek de her seferinde antibiyotik kullanmak zorunda kaldı. Madem etkisi azdı, şu araştırmalar daha önce yapılasaydı da, kızım da bu kadar çok antibiyotik kullanmak zorunda kalmasaydı.

İşte haber.


Çocuklarda sık rastlanan orta kulak iltihabını tedavi için antibiyotiğe başvurmanın çok da etkili olmadığı ortaya çıktı.

ABD’de 10 yıldır yapılan araştırmaların sonuçlarını inceleyen bilimadamları, orta kulak iltihabı tedavisinde antibiyotiğin etkisinin, hiç ilaç kullanmamakla neredeyse aynı olduğu kanısına vardı.

Araştırmacılardan Dr. Tumaini Coker, antibiyotik verilmeyerek ishal gibi antibiyotiğin sık rastlanan yan etkilerinin de engellenmiş olacağını vurguladı. Araştırmacı, enfeksiyonun başlangıcında antibiyotik yazılmasının çocuğun biraz daha çabuk iyileşmesini sağlayabileceğine ancak döküntü, ishal gibi yan etkilerin görülme riskini artırabileceğine dikkati çekti.

Araştırma, Journal of the American Medical Association (JAMA) dergisinde yayımlandı.

Kaynak

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder